wróć

Co musisz wiedzieć o klimatyzacji - obalamy mity!

Montaż klimatyzacji w mieszkaniach i domach jednorodzinnych jest już od wielu standardem. To niewielkich rozmiarów urządzenie sprawia, że upalne dni w naszych domostwach stają się bardziej komfortowe. Jednak często spotykamy się z wieloma wątpliwościami ze strony naszych Klientów. Podstawą tych wątpliwości są najczęściej informacje, a w zasadzie mity, zasłyszane od znajomych, czy znalezione w sieci. Przez lata pracy w branży klimatyzacyjnej i wentylacyjnej spotkaliśmy się z wieloma mitami, które zwykle nie mają wiele wspólnego z prawdą. Chcemy dziś rozprawić się z tymi mitami, a także opowiedzieć o zaletach klimatyzacji.

Klimatyzacja szkodzi zdrowiu - mit

To chyba najczęściej powtarzana i najbardziej szkodliwa plotka na temat klimatyzacji. Często można usłyszeć, że korzystanie z klimatyzacji jest przyczyną infekcji i alergii. Sama klimatyzacja nie szkodzi zdrowiu, a przyczyną ewentualnych problemów zdrowotnych może być nieprawidłowe korzystanie z urządzenia. Używając klimatyzacji w domu, należy pamiętać, że optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy, wynosi pomiędzy 22 oC a 24oC. Jednocześnie, różnica temperatury pomiędzy powietrzem wewnątrz budynku a poza nim nie powinna przekraczać 7 oC. Warto też zwrócić uwagę na ukierunkowanie nawiewu - strumień powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników.

Za ewentualne infekcje nie jest odpowiedzialne samo korzystanie z klimatyzacji, a bakterie i grzyby zalegające w instalacji - w przypadku, gdy nie przeprowadzamy systematycznych prac serwisowych, polegających na czyszczeniu elementów instalacji, a także wymianie filtrów.

Klimatyzacja zużywa dużo prądu i jest droga - mit

Owszem, kiedyś klimatyzatory zużywały sporo energii elektrycznej, jednak z każdym rokiem urządzenia te są udoskonalane. Nowoczesne klimatyzatory do domów i mieszkań odznaczają się energooszczędnym działaniem, a do tego ich praca jest bardzo cicha. Dzięki możliwości ustawienia różnych trybów pracy można dopasować wydajność klimatyzatora do bieżących potrzeb.

Klimatyzatory są coraz bardziej przystępne cenowo - modele do domów jednorodzinnych lub mieszkań dostępne są już około 2000 zł. Przeglądy serwisowe przeprowadza się przed i po sezonie. Warto pamiętać, że klimatyzacja jest inwestycją na długie lata, znacząco zwiększającą nasz komfort życia!