wróć

PO CO CZYŚCIĆ KLIMATYZACJĘ?

 

Nikogo nie zaskakuje fakt, że utrzymanie w czystości urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych jest to rzecz niezwykle istotna, i to z wielu powodów. Co bardzo ważne  świadomym tego faktu powinni być nie tylko instalatorzy ale również codzienni użytkownicy.

 

Brak regularnego serwisowania urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych prowadzi przede wszystkim do pogorszenie efektywności pracy a  co z tym idzie większego zużycia energii elektrycznej a czasem i do poważnych uszkodzeń podzespołów odpowiedzialnych za pracę urządzenia.

Oznaką natychmiastowej konieczności dokonania przeglądu klimatyzatora jest wydobywająca się z niego nieprzyjemny zapach. W takim przypadku mamy do czynienia z pleśnią lub wirusem.W okresie wzmożonej eksploatacji szybko staje się siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów.

Czyszczenie klimatyzacji należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku (najlepiej przed sezonem), natomiast same filtry zalecamy czyścić znacznie wcześniej.

Regularne czyszczenie klimatyzatora (przede wszystkim czyszczenie filtrów lub ich wymiana) to podstawowa czynność, o której należy pamiętać w trakcie eksploatacji. Serwisowanie urządzenia jest o tyle ważne, że przez klimatyzator przepływa powietrze, które jest filtrowane. To od stopnia czystości, efektywności filtrów zależy jakość powietrza w pomieszczeniu.

Ponadto efektem ubocznym chłodzenia jest gromadzenie się wilgoci w klimatyzatorze, która jest sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów, pleśni. Jeśli zlekceważymy regularne czyszczenie klimatyzacji, będzie ona siedliskiem szkodliwych substancji, w których będziemy przebywać i w dodatku je wdychać, co na pewno odbije się na naszym zdrowiu.

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku

  1. Podnosząc przednią obudowę, dostajemy się do filtrów, które bardzo prosto się wyjmuje. Filtry trzeba oczyścić odkurzaczem lub ciepłą wodą. Filtry przed założeniem należy całkowicie wysuszyć.
  2. Wnętrze klimatyzatora, z parownikiem włącznie, czyści się parownicą lub myjką ciśnieniową, bez użycia środków chemicznych.
  3. Urządzenie należy zdezynfekować za pomocą specjalistycznych środków przeciwgrzybicznych.
  4. Na koniec czyści się obudowę klimatyzatora i lamele wylotu powietrza.

 

Pamiętajmy również o tym, że aby zachować gwarancję producenta przegląd i serwis klimatyzacji musi zostać przeprowadzony przez autoryzowanego serwisanta i zakończyć się wystawieniem przez niego protokołu świadczącego o obytych pracach serwisowych.

Regularne konserwacje klimatyzacji nie wymaga wiele czasu, nie wiąże się również z poważnym  kosztem – a z całą pewnością wymienione wyżej skutki braku należytej dbałości o czystość kosztować nas będą znacznie więcej.