Rekuperacja w domu i w biurze

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy. Ta forma wentylacji wiąże się między innymi z wychładzanie domu i nieusuwaniem wilgoci z pomieszczeń.

Instalacja rekuperacji w nowych i starych domach

Rekuperacja, będąc wentylacja mechaniczna, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę tak zwany rekuperator.

Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale zanieczyszczonego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Innymi słowy rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego i nieświeżego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskaniu części zgromadzonego już ciepła.

Jak działa rekuperacja?

System rekuperacji to aktualnie najnowocześniejszy rodzaj wentylacji dostępny na rynku. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, jest ona znacznie wydajniejsza, a także energooszczędna. Te dwa rodzaje wentylacji różnią się także pod względem konstrukcji. Rekuperacja składa się m.in. z takich elementów jak: kanały wentylacyjne, kratki czerpni i wyrzutni oraz rekuperator - stanowiący serce całej instalacji. System rekuperacji nie wykorzystuje klasycznych kominów wentylacyjnych, tylko specjalistyczne kanały, które odpowiedzialne są za dystrybucję powietrza w budynku. Specjalna budowa i materiał, z jakiego wykonane są kanały wentylacyjne rekuperacji, zapobiegają przed rozwojem w ich wnętrzu bakterii i wirusów. Z tego względu warto wybrać

Jak już wspomnieliśmy, rekuperator stanowi centralny punkt instalacji. Dzięki znajdującemu się w rekuperatorze wymiennikowi ciepła, energia cieplna z zużytego powietrza jest odzyskiwana, a następnie przekazywana świeżemu powietrzu. Zatem pobierane z zewnątrz powietrze nie musi być ponownie ogrzewane (tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznego wietrzenia wnętrz). System rekuperacji jest praktycznie bezobsługowy. Dzięki specjalnym czujnikom, a także innowacyjnym sterownikom rekuperator sam dostosowuje intensywność działania do panujących warunków. Możliwe jest także stworzenie harmonogramu, w ramach którego instalacja będzie działać z mniejszą intensywnością gdy domownicy są poza domem, lub w nocy. Instalacja rekuperacji wyposażona jest w filtry, które oczyszczają powietrze z wszelkich zanieczyszczań, smogu, alergenów, kurzu.

Dzięki rekuperacji w budynku przeprowadzana jest ciągła wymiana powietrza na świeże i czyste. Aby rekuperacja prawidłowo działała, powinna powstać na podstawie profesjonalnego projektu. Nasza firma oferuje kompleksowe usługi związane z rekuperacją - od projektu, przez doradztwo w wyborze urządzeń, po profesjonalny montaż i serwis. Wykonujemy instalację rekuperacji zarówno we wnętrzach istniejących, jak i nowopowstających budynkach.

Jakie są zalety rekuperacji?

  • zmniejszenie kosztów ogrzewania - nawiewane do wnętrza budynku powietrze ogrzewane jest ciepłem z zużytego powietrza.
  • wysoka jakość powietrza w domu - decydując się na rekuperację w domu zapewniasz sobie i bliskim lepsze powietrze, pozbawione zanieczyszczeń. To w dużej mierze przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie.
  • dom przyjazny dla alergików - specjalistyczne filtry oczyszczają powietrze z wszelkich alergenów. Ciesz się czystym powietrzem w domu, bez alergii.

 

Jeśli zależy Ci na jeszcze efektywniejszej optymalizacji kosztów ogrzewania domu, zainwestuj w pompę ciepła. Zapraszamy do kontaktu!

 

klimatyzacja