Wentylacja w domu, biurze i zakładzie pracy

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna nie tylko dla utrzymania odpowiedniego poziomu gospodarki cieplnej budynku, ale przede wszystkim dla zachowania bezpieczeństwa i dobrego stanu zdrowia. Dobrze dobrana wentylacja nie tylko zadba o Twój dom czy Twoje biuro, ale również wysoki poziom komfortu.

Montaż wentylacji w domu i w biurze

Montaż wentylacji pozwoli również na przeciwdziałanie wilgoci, którą żywią się drobnoustroje. Wilgoć sprawia, że na naszych oknach czy narożnikach ścian skrapla się woda, a co za tym idzie - pleśń znajduje idealne warunki do rozwoju. Stąd już niewielki krok w stronę rozwoju alergii i chorób.

Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Wentylacja jest konieczna, ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu.

Sprawna wentylacja oczyszcza powietrze i redukuje ryzyko rozwoju pleśni

Wentylacja pomieszczeń może następować w sposób grawitacyjny czyli naturalny. Dzięki różnicy temperatury, a więc i gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz dzięki działaniu wiatru powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności w oknach i drzwiach lub przez specjalne nawiewniki, a wydostaje się przez kratki i kanały wentylacyjne. Skuteczność wentylacji naturalnej, zależy od warunków atmosferycznych, zmienia się więc w ciągu roku. Na działanie wentylacji naturalnej wpływa także budowa budynku, jego ekspozycja oraz rozmieszczenie pomieszczeń.

Jeszcze wydajniejsza wentylacja dzięki systemowi nawiew-wywiew powietrza

Wentylacja w domu może także działać w sposób mechaniczny. Wtedy też wymiana powietrza w dom/lokalu jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora mechanicznego. Najprostszym rozwiązaniem jest Wentylacja wywiewna polega na zainstalowaniu wentylatorów w kanałach. W takim systemie wentylacji powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności okien i drzwi lub przez nawiewniki, podobnie jak w wentylacji naturalnej. Uniezależniamy się jednak od kaprysów przyrody, zmniejszających skuteczność usuwania powietrza z pomieszczeń. Lepszym rozwiązaniem jest Wentylacja nawiewno-wywiewna, w której zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza jest możliwe dzięki wentylatorowi.

Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do faktycznych potrzeb mieszkańców, dzięki temu można stworzyć komfortowe warunki w pomieszczeniach. Regulacja systemu wentylacji mechanicznej może odbywać się automatycznie. Można także zastosować filtry zatrzymujące zanieczyszczenia dostające się do budynku z zewnątrz. Docenią to z pewnością alergicy

Wentylacji nie należy mylić z klimatyzacją. Klimatyzacja to proces nadawania powietrzu w pomieszczeniach określonych właściwości, na przykład nawilżanie, osuszanie, podgrzewanie, chłodzenie. Urządzenia i instalacje są więc bardziej skomplikowane.

Innym systemem wentylacji jest rekuperacja - mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to ekologiczne, ekonomiczne i bardzo wygodne rozwiązanie, stosowane zarówno w nowo powstających budynkach, jak i tych wybudowanych przed laty.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - oględziny i kosztorys wykonujemy bezpłatnie.

klimatyzacja